Oyun Konsolları İçin Ek Vergi Süresi Uzatıldı

Oyun Konsolları İçin Ek Vergi Süresi Uzatıldı

27 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Oyun konsollarına uygulanan yüzde 50 verginin geçtiğimiz Nisan ayında yıl sonuna kadar uzatıldığı açıklandı.

Oyun Konsolları İçin Ek Vergi Dönemi

Bildiğiniz gibi 18 Nisan itibarıyla yürürlüğe giren düzenleme ile oyun konsolları başta olmak üzere pek çok farklı sektörden ürünler için yüzde 5 ile yüzde 50 arasında. arasında ek vergiler uygulandı. Bu düzenlemenin ardından sanayi ürünleri, oyun konsolları, karnaval eşyaları gibi ürünlerin ithalatına ek gümrük vergisi uygulandı. Bu da Türkiye mevcut Xbox gibi oyun konsollarının fiyatını da artırmıştı ve PlayStation'da satışa çıktı. Önümüzdeki aylarda lansmanı yapılacak yeni nesil oyun konsolları ile birlikte

Yaşanan bu gelişme de bir süre yüksek fiyat etiketi ile satışa sunulacak görünmesi de faydalıdır. Son olarak Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ni bu linkten inceleyebilirsiniz.

Son dönemde fiyat artışları haberleriyle gündeme gelen oyun konsollarında bugün yeni bir gelişme yaşanıyor. Geliştirmeyle birlikte oyun konsolları için ek vergi dönemi yıl sonuna kadar uzatıldı.

Hatırlarsanız son aylarda önemli ölçüde artan PS4 fiyatları sosyal medyada konuşuldu. Koronavirüsün neden olduğu krizi fırsata çevirmek isteyen bazı fırsatçılar, normalde 2.500 TL'ye satılan PS4'ü 5.000 ile 9.000 TL arasında teklif etti. Üstelik ek yüzde 50 gümrük vergisinin eklenmesinin ardından oyun konsollarının fiyatı iki katına çıktı.

30 Eylül'de sona ereceği açıklanan bu düzenlemenin uzatılıp uzatılmayacağı merak edilirken, beklenen resmi açıklama bugün geldi. Resmi açıklama ile bu vergi uygulamasının 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldığı açıklandı.