Pfizer ve BioNTech’in Geliştirdiği %90 Etkili COVID-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Pfizer ve BioNTech’in Geliştirdiği %90 Etkili COVID-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

10 Kasım 2020 0 Yazar: admin

Pfizer ve BioNTech'in dün% 90 başarı oranına ulaştığını açıkladığı COVID-19 aşısının doz başına fiyatı bugün açıklandı. ABD ile yapılan anlaşmaya göre aşının, doz başına 19,5 dolarlık bir fiyat etiketi olacak.

ABD ilaç şirketi Pfizer ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, geliştirdikleri COVID-19 aşısı hakkında dün çok önemli ve olumlu bir gelişme paylaştı. Pfizer'den yapılan açıklamada, 43 binden fazla gönüllünün katıldığı faz 3 çalışmalarda aşının COVID-19'a karşı% 90'ın üzerinde etkinliğe sahip olduğu açıklandı. Pfizer tarafından yapılan bu açıklamanın ardından dünya, Pfizer ve BioNTech'e odaklandı. Öyle ki BioNTech'in hisseleri aniden arttı ve şirketteki üst düzey Türk yöneticiler Almanya'nın en zengin 100 şirketinden biri oldu. Ancak haberin ardından akılda önemli bir soru ortaya çıktı:Aşının maliyeti ne olacak?

Aşının fiyatı açıklandı:Pfizer ve BioNTech'in ortaklaşa geliştirdiği COVID-19 aşısının piyasada ne tür bir fiyat etiketi olacağı bilinmiyordu. Bugün yapılan açıklamada aşının piyasa değerinin altında olacağı açıklandı. ABD ile yapılan anlaşmaya göre aşının dozu 19,5 dolar (bugünkü kurdan 159 TL) fiyat etiketi olacak. Pfizer, Temmuz ayında ABD hükümetiyle 1.95 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. ABD'de doz başına 19,5 dolar fiyat etiketi olacak olan aşı, iki doz halinde uygulanıyor. Bu nedenle aşıyı uygulamak için iki doz ödeme yapılması gerekecektir. Diğer ülkelerdeki aşının fiyatı henüz bilinmemektedir.