Sevgiliye fotoğraf makinesi hediye edilir mi?

Sevgiliye fotoğraf makinesi hediye edilir mi?

6 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Cep telefonları çıktığında dünyada küçük bir devrim yaşandı. Bir avuç fotoğraf tutkunu dışında artık kimse fotoğraf makinesi satın almıyor. Elbette bunun bir nedeni, cep telefonlarının sonsuz reklamıdır; Diğer neden ise sürekli gelişen teknolojiydi. Yani bir yandan kamera yerine cep telefonuyla fotoğraf çekmeyi söyleyen reklamlar, diğer yandan kamerayla telefon edememe, ağır olma ve fiyatı yüksek olma gibi engeller kamera satışlarını düşürdü. . Ancak tüm bunlara rağmen bir futbol maçı izlediğimizde foto muhabirleri ellerinde hala çok gösterişli kameralar taşıyorlar. Neden? Yanlış bir şey mi anlıyoruz?
Sony A1 tanıtıldı:50.1 Megapiksel ve 8K video kaydı
Cep telefonuyla kaliteli fotoğraflar çekebilir misiniz?
Tabii ki olabilir. Bir cep telefonundaki fotoğraf özelliği bir şeydir ve bir kameranın yapabildiği tamamen başka bir şeydir. Örneğin bir cep telefonunun en önemli özelliği çok hafif olması, yani her zaman yanınızda olması; Bu şekilde, kelimelerle açıklayamayacağınız bir şeyi ifade etmek ve paylaşmak için kullanılabilir. Örneğin sosyal medyada gördüğünüz güzel bir şeyi anlatmak yerine, bir fotoğrafını gönderiyorsunuz, anında anlaşılacak; ne yorulur ne de tam tersi.

Kameralar her zaman yanımızda değil; Onlarla fotoğraf çekmek biraz planlama gerektirir. Bu planlama sırasında uzaktaki hedefler (gökyüzündeki göçmen kuşlar gibi) veya geniş açı gerektiren (büyük bir cami kubbesinin iç görünümü gibi) cep telefonu ile yapamayacağımız şeyleri fotoğraflayabiliriz. . Ayrıca, aynı sahne çok fazla piksel gerektirmiyorsa (örneğin, sadece sosyal medyada paylaşacaksak), daha büyük bir baskı, yani daha fazla piksel (örneğin daha fazla piksel) gerektiriyorsa, cep telefonumuzu kullanmak daha iyi olacaktır. , 6 katlı bir binayı bu fotoğrafla kapatacak olursak), kameramızı kullanmak daha iyi olur. Dolayısıyla cep telefonunun fotoğraf özelliği başka avantajlara sahipken, kamera ile çekilen fotoğrafların başka özellikleri de olacak.
Bilinmesi gereken birkaç fotoğraf terimi
Profesyonel bir kameranın kamerasıyla ünlü bir cep telefonundan farkı, sadece amacı veya kapasitesi değil, özellikleridir. Bu özellikleri tanımlayan terimlerin tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyen adaylar, istedikleri ayarlamaları yapamayabilir ve sonuçlardan memnun kalmayabilir. O zaman fotoğraf çekmekten doğal olarak soğuyabilirler ve kamerayı evin bir köşesinde toza bırakabilirler. Bu nedenle kamera satın alırken onu kullanacağımız zaman en gerekli birkaç terimden bahsetmemiz gerekiyor.

DSLR:Türkçe'ye "Digital Single-Lens Reflex" olarak çevirebileceğimiz DSLR (Digital Single-Lens Reflex) terimi, önceki kameraya göre Kodak veya Fuji Film gibi ışık sensörü olarak bir fotoğraf filmi değildir. SLR yazın. dijital görüntü sensörü kullanır. Işık makineye girdikten sonra dijital işlemler, teraziler ve sıkıştırma uygulanarak hafızada saklanmaya veya fotoğraf olarak basılmaya hazır hale gelir.

Diyafram:Sensör üzerindeki nesneden yansıyan ışınların şiddetini ve yoğunluğunu kontrol eden sistemdir. Diyafram genellikle f / stop olarak yazılır. Düşük f / stop sayısı, lensin tamamen açık olduğu ve daha fazla ışık alabileceği anlamına gelir. F / stop sayısı arttıkça, lensin genel diyaframı azalır ve sensöre daha az ışık girmesine neden olur. Temel olarak, diyafram, lensin açılmasını ifade eder ve sensöre çarpan toplam ışık miktarını kontrol eder.

Obtüratör hızı:Obtüratör, fotoğrafı çekmek için obtüratörün açıldığı ve ışığın sensör üzerine düştüğü zamandır. Genellikle saniye cinsinden ölçülür. Anlık görüntü, fotoğrafçılığın önemli bir parçasıdır. Hareketi dondurmak ve anı yakalamak için kısa pozlamalar alınır ve hızlı deklanşör değerleri ile çekim yapılması gerekir. Uzun pozlama, düşük ışıkta hareket eden bir nesnenin yaydığı hareket hissini yakalamak için kullanılır. Ortamdaki ışık düşük olduğunda artırmak için yavaş deklanşör değeri tercih edilir.

ISO:ISO, sensörün hassasiyetidir. Sayı ne kadar yüksek olursa görüntü o kadar parlak olacaktır. Ancak diğer yandan sayı ne kadar düşükse görüntü o kadar temiz olacaktır. İleri teknoloji kameralar, görüntüde fazla parazit (yani parazit yok) oluşturmadan genellikle daha yüksek bir ISO'da çalışabilir. Bununla birlikte, düşük kaliteli kameralar genellikle 800'e varan ISO değerleriyle düzgün fotoğraflar çekebilir. Bunu geçtiğinizde görüntüde çok fazla parazit var. Hatta tüm fotoğrafın görünümünü bile bozabilir. Bu nedenle, ISO'nun mümkün olduğunca düşük tutulması önerilir.

Odak Uzaklığı:Odak Uzaklığı, kameranın lensi için kullanılan terimdir. Temel olarak, lensin içindeki ışığın yakınsaması ile sensörde buluştuğu nokta arasındaki mesafe anlamına gelir. Daha basit bir ifadeyle odak uzaklığı, görüntüdeki görüş alanına karar vermeye yardımcı olur. Daha düşük odak uzaklığını kullanmayı seçtiğinizde, daha fazla görüntü öğesi yakalayabilirsiniz. Yakın çekim yapmak istiyorsanız, daha yüksek odak uzaklığına sahip lensler kullanmanız gerekir.

Alan Derinliği:Alan Derinliği, genellikle bir akıllı telefon kamerasını profesyonel bir kameradan ayıran şeydir. Görüntüdeki keskin ve odaklanmış aralığı ifade eder. Görüntünün daha küçük bir kısmı odakta ise, buna "Sığ Alan Derinliği" denir. Görüntünün çoğu odakta olduğunda buna "Derin Alan Derinliği" denir. Alan derinliği genellikle ön planı arka plandan ayırmak ve benzersiz bir görünüm oluşturmak için kullanılır. Farklı odak uzunlukları ve farklı panjurlar, farklı alan derinlikleri oluşturacaktır.

Bokeh:Japonca'da "bulanık" anlamına gelen Bokeh, odak veya odak olarak bildiğimiz odak alanı dışında kalan belirsiz kısımların, fotoğrafçı tarafından seçilen lens ve kullanılan diyafram ayarları ile fotoğrafta oluşturulduğu anlamına gelir. bir bulanıklık efektidir. Son yıllarda akıllı telefonlar da bu etkiyi otomatik olarak yapmaya başladı.

Görüntü Oranı:Görüntü oranı, bir görüntünün boyutuna karar verir. Çoğu kamera 3:2, 4:3 veya hatta 16:9 gibi farklı en boy oranlarında çekim yapabilir. 3:2 en boy oranında çekim yaptığınızda, 3 birim genişlik ve 2 birim yükseklik yakalar ve görüntü boyutlarını oluşturur. 3:2'nin katları. Ayrıca Instagram için fotoğraf çekiyor veya düzenliyorsanız, bunu muhtemelen 4:5 en-boy oranında yapmalısınız.

Beyaz Dengesi:Beyaz Dengesi, fotoğrafçılığın bir diğer önemli parçasıdır ve fotoğraf çekilirken ortamın sağladığı ışığa göre renkleri mümkün olduğunca doğru ayarlamak için kullanılır. Bir görüntünün tonlarını dengelediğinizde ve tamamen beyaz görünmesini sağladığınızda, görüntüdeki diğer renkleri otomatik olarak dengeleyecektir. Otomatik Beyaz Dengesi kullandığınızda çoğu kamera belirli bir rengi tercih eder. Bu nedenle, net bir görüntü elde etmek için doğru beyaz dengesini ayarlamak önemlidir.

Dinamik Aralık:Bir görüntünün dinamik aralığı, fotoğrafın en karanlık ve en parlak kısımları arasındaki ışık farkı anlamına gelir. Daha yüksek bir dinamik aralığa sahip olduğunuzda, görüntünün tamamı uygun aydınlatmaya sahip olacaktır. Gölgeler doğru bir şekilde aydınlatılacak ve vurgular fazla abartılmayacaktır. Manzara çekimleri için daha yüksek dinamik aralıkla çekim yapmalısınız.

FPS:Saniyedeki Kare, Saniyedeki Kare, fotoğrafta olduğu kadar videografide de önemlidir. Bir fotoğrafta, bir saniyede çekilebilecek kare veya görüntü sayısını ifade eder. Daha gelişmiş kameralar, saniyede daha yüksek kareleri destekler ve hareketli bir nesneyi çekerken en çok ihtiyacınız olan şey budur. Düşük kaliteli kameralar tipik olarak saniyedeki kare sayısı ile sınırlıdır, ancak spor fotoğrafçısı değilseniz yine de yeterince uygundur. Ayrıca, daha yüksek FPS'yi desteklemek için yüksek hızlı bir hafıza kartına sahip olmanız gerekir.
Peki hangi makine iyidir? Nasıl alınır?
Başlıca markalar Canon, Nikon, Pentax, Leica ve Sigma hala DSLR üretmekte ve geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Ayrıca Sony ve Panasonic, ayna kullanmadan pratik ve kompakt kameralar üretiyor. Yani spektrum geniş. Önemli olan bu kamerayı kullanma amacınızı düşünerek hangi gövdeyi ve hangi lensi hedeflemeniz gerektiğini bilmenizdir.

Fiyatı daha ucuza getirmenin yollarından biri, gövdeyi ve lensi birlikte satın alabileceğiniz kitlere dönmek olabilir. Yeni başlayanlar için 18-105mm, 18-135mm veya 18-140mm gibi lensler bir kamera satın alındığında kit olarak gelebilir, bu nedenle ek bir bütçeye gerek yoktur. Elbette bu kitin yanı sıra, 55-200mm veya 70-300mm gibi uzaktan çekim yapabileceğiniz bir lens satın alabilir ve tek gövdede iki lens (biri yakın diğeri uzak) kullanabilirsiniz. Bu durumda bir fotoğrafçı çantası da gerekecektir ve bu kalemi bütçenize dahil etmeniz önerilir. Ayrıca aksesuar listenizde flaş, sehpa, pil ve harici disk bulunabilir.

İnternet, hangi markayı nerede bulacağınız konusunda size kesinlikle yardımcı olacaktır. Hem birinci hem de ikinci el makinelerin bulunduğu Gittigidiyor.com gibi platformlarda araştırma yapabilirsiniz; İsterseniz satıcılarla yazışabilirsiniz.

Ayrıca Sahibinden.com gibi seri ilan sitelerini inceleyebilir, bütçenize son rötuşları yapabilirsiniz. Fiyat karşılaştırma motorlarında biraz zaman geçirip en uygun fiyatları seçtikten sonra, gerekli indirim kodlarını Discountkodu.com veya benzeri sitelerden bulabilir ve alışverişte fiyatı daha da ucuzlatabilirsiniz. Sonuçta, kamera satın almak ve kullanmak bir zevk ve kalite meselesi olduğu için, belki de aynı anda bir fotoğraf kulübüne veya foruma üye olmak işin gereklilikleri arasında yer alıyor.