Starship prototipi ilk kez iniş yaptı, ancak dakikalar sonra yine patladı: İşte o anlar

Starship prototipi ilk kez iniş yaptı, ancak dakikalar sonra yine patladı: İşte o anlar

4 Mart 2021 0 Yazar: admin

SpaceX'in yeni nesil gezegenler arası uzay gemisi Starship'in geliştirme sürecinde bugün bir başka önemli test geride kaldı. Yeni prototip roket SN10'un merakla beklenen test kalkışları bugün gerçekleşti. Starship prototipi test uçuşu sırasında yüzeye başarılı bir şekilde iniş yapsa da dakikalar sonra tekrar patladı. SN10 roketi, SpaceX'in Teksas'taki fırlatma sahasından MÖ 02.16'da Perşembe günü havalandı. Roket, SN8 ve SN9 denemelerinde olduğu gibi yaklaşık 10 kilometre yüksekliğe ulaşmayı başardı. Daha sonra üst gövde iniş pozisyonuna geçerek yüzeye doğru inmeye başladı.

SN10 testinde yeni bir çığır açan SpaceX, ilk kez üç Raptor motorlu bir Starship prototipini yüzeye çıkarmayı başardı. SN10'un iniş anları oldukça etkileyici görüntüler üretti. Ancak inişten sadece iki dakika sonra, her şeyin yolunda gittiğini düşündüğümüzde, SN10 aniden patladı ve dev bir ateş topuna dönüştü. Ayrıca roketin patlama anlarını da aşağıda görebilirsiniz.

SpaceX, Starship'in geliştirme sürecinde hedefe adım adım ulaşmayı planlıyor. 10 kilometrelik testlerde çok kısa sürede iniş başarısı elde edildi. Şirket şimdi bu taraftaki son tümseklerin üstesinden gelmeyi ve kademeli olarak 100 kilometrelik alan sınırına ulaşmayı hedefliyor. SpaceX şu anda Starship'in geliştirme sürecinde büyük bir hızla ilerliyor. Starship'in son versiyonunun 50 metre yüksekliğinde olması ve 6 Raptor motorunu barındırması bekleniyor. Starship ayrıca Super Heavy adlı devasa bir iticiye yerleştirilecek. Starship'i yüzeyden yörüngeye taşıyacak olan Super Heavy'nin 72 metre uzunluğunda olması ve 28 farklı Raptor motoruna ev sahipliği yapması bekleniyor. Yani Starship ve Super Heavy'nin toplam uzunluğu tam olarak 122 metre olacak. SpaceX, bu yıl Starship'i uzaya getirmeyi ve ilk Starship resmi görevlerine başlamayı planlıyor. Sonra insanları 2023'te Ay'a ve 2025'te Mars'a taşıma hedefi var.