Trump’ın Çin yapımı İHA’ları kara listeye almasına tepki

Trump’ın Çin yapımı İHA’ları kara listeye almasına tepki

20 Ocak 2021 0 Yazar: admin

ABD Başkanı Donald Trump, Çin yapımı insansız hava araçlarını (İHA'lar) Amerikan hükümetinin envanterinden çıkarmaya ve bu araçların herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturup oluşturmadığını incelemeye öncelik vermek için bir başkanlık kararı imzaladı.

Görevi yarın Joe Biden'e devredecek olan Trump, Çin ile ilgili yeni bir kararname imzaladı. Trump, şu anda ABD envanterinde bulunan Çin yapımı İHA'ların bir güvenlik riski oluşturup oluşturmadığını incelemek için imzaladığı kararnameyi tüm ABD kurumlarına sordu.

Çin'in ABD'nin kararına tepkisi

Pekin yönetimi, Washington'un Çin insansız hava araçlarını bir "güvenlik tehdidi" olarak değerlendirmesini eleştirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, "ulusal güvenlik" dedi ABD'nin bilim ve teknolojiyi siyasallaştırdığını belirten Hua, "Bu durum yalnızca ABD'nin çıkarlarına, imajına ve güvenliğine zarar verecektir" dedi. ABD'yi "haksız" ve "tek taraflı" adımlar attığı için eleştiren Hua, ülkenin askeri gücünü genişletmek için bahaneler ürettiğini iddia etti.

Hua, ABD'nin herhangi bir kısıtlama olmaksızın silah geliştirdiğini ve

Çinli şirketler için ABD kısıtlamaları

ABD, Çin'in teknoloji şirketi Huawei'yi 2019 yılında ulusal güvenliğe karşı faaliyetlerde bulunma riski taşıdığı gerekçesiyle yaptırımlar listesine koydu.
ABD Federal İletişim Komisyonu Temmuz ayında Çin'in teknoloji devi Huawei ve ZTE'nin ulusal güvenliği tehdit ettiğini duyurdu.

Trump'ın TikTok savaşı

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, ABD Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'taki kolunun, Amerikan şirketine satılmaması halinde 15 Eylül'de TikTok'u yasaklayacaklarını açıkladığını söyledi. Çin, Çinli şirketlerin sosyal medya uygulamalarının TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklayan iki kararname imzaladı. 14 Ağustos'ta TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance, 90 gün içinde ABD'deki faaliyetlerini sonlandırmak için bir kararname yayınladı. 13 Eylül'de uygulamanın Microsoft'a satılmayacağı teyit edilirken, ByteDance Oracle ile anlaştı.

ABD Ticaret Bakanlığı, Çinli şirketler TikTok ve WeChat'in sosyal medya uygulamalarını açıkladı '12 Kasım'da yayınlanan başkanlık kararnamesinde Trump, ABD hükümeti tarafından Çin ordusuna ait veya kontrolünde olduğu belirlenen şirketlerin hisselerini yasakladı.

Çinli telekomünikasyon şirketleri borsadan çıkarıldı

New York Borsası, Çin ordusuna bağlı China Telecom, China Mobile ve China Unicom, Hong Kong telekom şirketlerinin hisselerinin 11 Ocak itibariyle listeden çıkarıldığını açıkladı.

Trump'ın 6 Ocak'ta imzaladığı kararname ile Çin merkezli Ant Group'un Alipay ve WeChat Pay'i aralarında. 8 mobil ödeme uygulaması ile işlem yapma yasağı talep etmişti.