Uzaya Gidecek İlk Türke ‘Astronot’ ve ‘Kozmonot’ Yerine Uygun Bir İsim Aranıyor: İşte Sosyal Medyadan Gelen Öneriler

Uzaya Gidecek İlk Türke ‘Astronot’ ve ‘Kozmonot’ Yerine Uygun Bir İsim Aranıyor: İşte Sosyal Medyadan Gelen Öneriler

10 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı'nın ardından uzaya gidecek Türkler için astronot ve kozmonot alternatifi için isim önerileri hakkında bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımın bazı cevaplarını internetten ve sosyal medyadan sizler için derledik.

Türkiye Uzay Ajansı son günlerde sosyal medya hesaplarını paylaşarak tüm Türkiye'yi bir paket haline getirerek merakını uyandırdı. Bu merak nihayet bugün sona erdi. Ulusal Uzay Programı Kültür Merkezi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Milletler kongreleri ve etkinlikleri Türkiye'de tanıtıldı. Programın geleceğini 10 yıl şekillendireceği açıklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin uzayda gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetlerinde ilk 10 destinasyon arasında yer aldı. Bu hedeflerden ilki 2023'te Ay'la iletişime geçmekti. 10'uncu ve son anlık hedef ise bir Türk vatandaşını uzaya göndermek olarak açıklandı.

Uzaya giden Türklere astronot veya kozmonot denilmeyecek:

Girişin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından # SkyTeenBakeyGör hesabıyla bir paylaşım paylaştı. Türkiyeli Erdoğan ilk olarak uzaya gitmek için seçilecek vatandaşların nasıl olacağını kısaca özetledi, aynı zamanda kullanıcılardan gelen bir öneriyi de paylaşmak istedi. Bu öneri uzaya gidecek Türklerin nasıl hatırlanması gerektiğiyle ilgiliydi. Bildiğiniz gibi dünyanın pek çok yerinde uzayda seyahat eden insanlara 'astronot' denir. Ancak birçok ülke astronot kelimesine karşılık gelecek şekilde farklı isimler belirlemiştir. Örneğin, Rusya bu insanlar için 'kozmonot' ifadesini kullanırken, Fransa 'spationaute', Çin 'taikonaut' ve Hindistan 'vyomanaut' ifadelerini kullanıyor. Cumhurbaşkanı, Türkiye'den yaptığı paylaşımda da benzer bir açıklama bulacağını, bu üzerineyse birlikte karar vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı pek çok sosyal medya kullanıcısının ardından davet önerisini paylaşarak, Türkiye'nin uzaya gitmesi için isim teklifinde bulunmaya başladı. Sosyal medyada ve internet ortamında yapılan bu önerilerden bazılarını sizler için derledik.

Astronot ve kozmonot için alternatif isim önerileri: