Yolun Yarısında Biten Üst Geçit İsyan Ettirdi: ‘İlla Birini Feda Etmek mi Gerekiyor?’

Yolun Yarısında Biten Üst Geçit İsyan Ettirdi: ‘İlla Birini Feda Etmek mi Gerekiyor?’

20 Şubat 2021 0 Yazar: admin

İstanbul'daki Hasdal Mezarlığı'na gitmek isteyenler adeta ölümle karşı karşıyadır. 2020'de çökmüş üst geçidin yerini almak üzere inşa edilen üst geçit, yolun yarısında sona eriyor. Aniden karayolunun ortasında kalanlar bariyerlerden atlayarak 4 şeritli yan yolu geçerek mezarlığa ulaşıyor.

Toplu taşıma ile Kağıthane'deki Hasdal Mezarlığı'na gidenler tehlike ile karşı karşıya.

Bağlantı yollarının bulunduğu yolda iki yan yoldan geçen üst geçit. vardır. 2020 yılında çökmüş üst geçidin yerine yapılan üst geçidi kullananlar, 4 şeritli yan yolun bulunduğu bariyerlere iniyor. Yoğun trafiğin ortasında sıkışanlar, önce mezarlığa ulaşmak için Eyüpsultan-Hasdal yolu üzerinde 500 metrelik bir mesafeyi yürüyorlar.

Güvenlik şeridinde yürümek zorunda olanlar, yolu geçmek için bariyerin üzerinden atlayarak hayatlarını ve sürücüleri riske atıyor. Engelli ve yaşlıların yanı sıra çok sayıda vatandaş tehlikeli yolculuktan sonra mezarlığa gelerek yakınlarını ziyaret ediyor. Tehlikeli yolculuk, engelden atlayanların ve yolu geçmeye koşanların zorluğu da havadan yakalandı.

Eşinin mezarlığını ziyarete gelen 67 yaşındaki Sevgi Gül, "Gelmemiz gerekiyor, ölülerimiz var. Yol yok. Bu tarafa geliyoruz. Ya yanlarına gömülürüz ya da oluruz. Böyle gel ve git.Başka seçeneğimiz yok.Burada köprü olsaydı herkes gelip giderdi.Her hafta gelirdim korktuğum için şimdi daha az geliyorum.Çocuklarım gelmek istiyor Onlara gitme diyorum, eğer bir şey yapamazlarsa, en azından bir ışık yaksınlar, insanlar ölülerini ziyaret edip dua etsinler, yapabilmeleri gerekir.Elini ne kadar tutsam da öyle güçlü. En ufak bir hareketle başlayabilir. Ağlıyorlar, yol vermeye çalışıyorlar. Kamyon daha önce durdu, yanında durdu, ben de geçtim. Cidden dertliyiz ”dedi. Oğlunu ziyarete gelen Hayriye Aydemir, bayramlarda özel günlerde birçok kişinin gelip aynı zorlukları yaşadığını belirtti. Aydemir, "Her iki günde bir gelirken haftada bire indirdi. Gelemediğimde rahat olamıyorum. Yağmurda, karda hep böyle gelip gidiyorum. O gelirken Arkadan kamyon kornası çaldı. Çok panikledim. Birini bu şekilde yapana kadar feda etmek gerekli mi? Küçük oğlum burada yatıyor, geleceğim. Hadi, bugün geçtik, kızım her hafta arar ve "Anne ulaştın mı? "