Kademeli Normalleşmede İlk Adım Bartın’da: Yüz Yüze Eğitim 1 Mart’ta Başlıyor

Kademeli Normalleşmede İlk Adım Bartın’da: Yüz Yüze Eğitim 1 Mart’ta Başlıyor

20 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasının ardından alınan tedbirlerle ilgili vaka sayısına göre "yerinde karar" dönemi başlayacak, ilk normalleşme kararı Bartın'dan geldi. Bartın Valiliği, kademeli normalleşme sürecine ilişkin kararlar aldı. Buna göre şehir genelinde tüm sınıflarda eğitime 1 Mart'ta başlanacağı açıklandı. Sağlık Bakanlığı il bazında haftalık koronavirüs vakalarını açıkladı. 8-14 Şubat tarihleri arasında 100 bin kişiye 44,69 kişi ile 41. sırada yer alan Bartın'da normalleşmenin ilk adımları atıldı.

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre Bartın Valisi Sinan Güner, Pandemi İl Koordinasyon Kurulu toplantısında kademeli normalleşme sürecine ilişkin alınan yeni kararları açıkladı.

Pandemi İl Koordinasyon Kurulu'nda alınan kararlarda şöyle denildi:

9 Şubat 2021 tarihli toplantıda 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren ilimiz genelindeki tüm köy okullarında ve tüm resmi ve özel anaokullarında tam zamanlı yüz yüze eğitime başlanması kararlaştırılmıştır. Sağlık Bakanlığı İlimizdeki tüm okullarımızdan Covid-19 Bilim Kurulu 1 Mart 2021 tarihi itibarı ile hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Kılavuzları tarafından belirlenen tüm tedbirlerin; 1., 2., 3., 4., 8. ve 12. sınıfların haftada 5 gün açılması, diğer ara sınıflar olan 5., 6., 7., 9., 10. ve 11. sınıfların ayrı ayrı iki gruba ayrılmasına karar verildi. 1. gruplar Pazartesi-Salı eğitimlerine devam edecekler, dezenfeksiyon işlemi Çarşamba okullarımızda yapılacak, 2. gruplar haftada iki gün Perşembe-Cuma eğitim-öğretime başlayacaklardı ”

Alınan kararda, okullarda kantinlerin, öğrenci yoğunluğunu önleyecek şekilde kısa vadeli ve temel ihtiyaçlara yönelik satış sağlama şartıyla, masa ve sandalyelerin kaldırılarak ve tüm tedbirler gözetilerek açılacağı da belirtildi. Kafeler, lokantalar, kahvehaneler, kahvehaneler ve çayhaneler gibi kapalı veya ev hizmeti yöntemi ile çalışan işletmeler tarafından belirlenecek dört aşamalı risk sınıflandırmasının ardından açılıp açılmayacağı açıklandı. İller bazında Sağlık Bakanlığı.