Yüzyıllardır Karadeniz’in Derinliklerinde Duran Batık Osmanlı Gemilerinin Keşif Hikayesi

Yüzyıllardır Karadeniz’in Derinliklerinde Duran Batık Osmanlı Gemilerinin Keşif Hikayesi

2 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Üstelik Karadeniz'in derinlikleri diğer denizlere göre daha gizemlidir çünkü adını hak eden bir özelliğe sahiptir. Yaklaşık 200 metrenin ötesinde yaşayan bir yaratığa nadiren rastlarsınız. Bu derinliklerde yüzyıllar önce batırılmış Osmanlı Devleti'ne ait kadırga gemileri var.

Uzaya okyanuslarımızdan ve denizlerimizden çok daha fazla hükmediyoruz. Yine de denizlerimiz hakkında araştırma yapan birçok bilim insanı var. Belki de dünyanın en meraklı denizi ülkemizin kuzeyinde yer almaktadır. Adını hak eden karanlık bir yer olan Karadeniz, üssünde belki önümüzdeki yıllarda keşfedilecek pek çok gizeme ev sahipliği yapıyor.

4 yıl önce bilim adamları, bugün Bulgaristan ve yüzyıllar önce Osmanlı İmparatorluğu'nun hakim olduğu derin sularda araştırmalar yaptılar. . Daha önce hiç görmediklerinden daha iyi korunmuş bir dizi batık gemi kalıntısıyla karşılaşan ekip, yaptıkları araştırmalar sonucunda bu gemilerin Osmanlı İmparatorluğu'na ait olduğunu ortaya çıkardı.

Eriyen buzulların oluşturduğu Karadeniz'i merak ederken Osmanlı gemileriyle karşılaşmak:Karadeniz MAP veya Karadeniz Deniz Arkeolojisi Proje ekibi, 2016 yılında Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısında "Sefer ve Eğitim Vakfı" adlı İngiltere merkezli bir projeydi. Kurum tarafından desteklenen bir proje yürütüyorlardı. Projenin amacı, Buzul Çağı'ndan sonra buzulların erimesi nedeniyle Akdeniz'de meydana gelen taşkınları ve bunun sonucunda oluşan Karadeniz'in 12 bin yıl önce erken insan toplumlarını nasıl etkilediğini araştırmaktı.

Dünyanın farklı yerlerinden araştırmacıların bulunduğu projeye ROV adı verildi ve Suda metrelerce derine inebilen uzaktan kumandalı su altı araçları vardı. Bulgaristan Ulusal Arkeoloji Enstitüsü, Bulgaristan Sualtı Arkeoloji Merkezi, İsveç Sodertorn Üniversitesi ve Yunan Denizcilik Araştırma Merkezi gibi birçok farklı kurumdan bilim adamları ekibi, bir gece çalışması sırasında ROV araçlarından beklenmedik görüntüler almaya başladı.

Arka arkaya 40'tan fazla kadırga gemisi keşfedildi:

ROV araçlarından elde edilen görüntüler neticesinde araştırmalar derinleştirilerek, bir kısmı bin yıl öncesine dayanan 40'tan fazla geminin enkazı keşfedildi. Bu gemilerin en eskisinin 800'lü yıllarda Bizans İmparatorluğu'na ait olduğu düşünülüyordu. Diğer gemilerin çoğu 14. ve 19. yüzyıllar arasında batık Osmanlı gemileriydi. Bu gemilerin Doğu bölgesinden Avrupa kıtasına tahıl, şarap, sığır, köle, baharat ve farklı tekstil ürünlerini taşıyan ticaret gemileri olduğu düşünülüyor. Yüzyıllardır Osmanlı kontrolünde olan Karadeniz suları, başta Yunanistan olmak üzere Avrupa tarafından düşman denizi olarak kabul edildi. Yani Avrupa menşeli bu gemilerin Karadeniz'de bulunması büyük bir keşif demektir.

Gemiler neredeyse en ince ayrıntısına kadar korunmuştur:

Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısında bulunan batık Osmanlı gemilerinin böylesine şaşırtıcı bir keşif olmasının en büyük sebebi, enkazların neredeyse halatlarına ve ahşap oymalarına kadar özenle korunmuş bir şekilde keşfedilmiş olmasıdır. Batıkların bu kadar iyi korunmasını Karadeniz'in oksijensiz derinliklerine borçluyuz. Normal şartlar altında denize batan ve okyanusa batan gemiler sudaki oksijen nedeniyle çürüyüp kaybolur. Ancak 150 fit, yaklaşık 45 metre sonra Karadeniz'de oksijen yoktur. Bu şekilde, bulunan tüm enkazlar özel bir kasede saklandığı kadar temiz bir şekilde hayatta kalabildi.

Karadeniz Çiçeği:Yapraklı iki direk ve farklı süs oymaları tüm detaylarda görülebilir

Karadeniz'in derinliklerindeki gemilerden biri çok iyi durumdaydı. Her iki güvertede de taç yapraklı iki sütun ve farklı süs oymaları en ince ayrıntısına kadar görülebiliyordu. Uzmanlar bu gemiye yaprakları nedeniyle Karadeniz Çiçeği adını verdiler. 17. ve 19. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'dan demir aldı. Ancak bilinmeyen bir nedenle gemi battı ve Karadeniz'in derinliklerine gömüldü. Dr. Kroum Batchvarov'a göre, keşfedilen enkazın çoğu, tıpkı Karadeniz Çiçeği gibi Osmanlı gemilerinden oluşuyor. Karadeniz'in derinliklerinde bulunan 40'tan fazla gemi enkazı sayesinde dünya keşiflerine ilham veren mühendislik harikalarının gizemleri bile keşfedilebilir. Çünkü Marco Polo'nun 13. yüzyılda Karadeniz turu yaptığı biliniyor. Ayrıca Venedik ve Cenova gemileri de ticaret yollarını ele geçirmek için Karadeniz'e çok kan döktü.

Fotogrametri sayesinde gemilerin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını görebiliyoruz:

Uzaktan kumanda edilebilen ROV isimli sualtı araçları, bulunan batık Osmanlı gemileri için defalarca Karadeniz'in derinliklerine gönderilmiş ve belki binlerce fotoğraf çekmişlerdir. Elbette çekilen fotoğrafların hiçbiri gerçeği tam olarak yansıtmıyordu, ama neyse ki fotogrametri teknolojisi vardı. Fotogrametri teknolojisi elde edilen tüm görüntüleri ölçtü ve ekibin fiziksel nesnelerin ortamı hakkında detaylı bilgi edinmesini sağladı. Bu bilgiler ışığında değerlendirilen fotoğraflar neredeyse üç boyutlu algı veren görüntülere dönüştürüldü. Sonuçların son derece etkileyici olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ekip, diğer ülkelerin de çalışmaya katılmasını istiyor:Karadeniz MAP ekibi, bu keşifler üzerindeki araştırmalarına devam edeceklerini söylüyor. Bu araştırmanın Karadeniz kıyısı ile Gürcistan Ekibi, Rusya, Romanya, Ukrayna ve Türkiye'den ilham almak ve araştırmaya katılmak istiyorlar.

Karadeniz Deniz Arkeolojisi Projesi kısaca Karadeniz MAPI çalışmalarını Karadeniz Deniz Arkeolojik Proje ekibi ile tüm detayları Türkçe ile paylaştıkları bir web sitesi de bulunmaktadır. Çalışmayı buradan ulaşabileceğiniz web sitesinden yakından takip edebilirsiniz.

Ne yazık ki, binlerce yıldır kıyılarımız olan Karadeniz'de Avrupa destekli bir proje ekibi kendi gemilerimizi keşfediyor. Kendi coğrafyamızın ve tarihimizin bize sunduğu zenginlerin farkında olmalı ve bu zenginlikleri herkesten önce korumalıyız. Batık Osmanlı gemileri bu zenginliklerden sadece bir tanesidir.