BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin: ‘Normal Hayata Dönüş Gelecek Kış’

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin: ‘Normal Hayata Dönüş Gelecek Kış’

15 Kasım 2020 0 Yazar: admin

Şahin, aşının vaka sayısı üzerinde çok büyük bir etkisi olmadığı için bu kış aylarının yine zor geçeceğini belirtti.

BBC'de yayınlanan bir programa katılan Prof. Şahin, aşının aşılanan bir kişide hastalığın bulaşmasını azaltacağına ve semptomların gelişmesini engelleyeceğine inandığını söyledi.

Şahin "Böylesine etkili bir aşı ile insanlar arası geçişin azalacağına inanıyorum. Belki yüzde 90 değil, belki yüzde 50. Ama bu salgının yayılmasında çok büyük bir azalma. İlk etkili koronavirüs aşısının duyurulmasının ardından Oxford Üniversitesi profesörlerinden John Bell, ilkbahar aylarında hayatın normale dönebileceğini söyledi. Ancak Şahin daha uzun süreceğini belirtti.

Şahin, her şey yolunda giderse aşının dağıtımının yapıldığını belirtti. Yıl sonu ve önümüzdeki senenin başında başlayabileceğini vurgulayan Şahin, Nisan ayı itibarıyla hedeflerinin dünya çapında 300 milyon doz dağıtmak olduğunu ve bunun sadece "etkili olmaya başlamamızı" getireceğini belirtti.

Daha sonra etkisinin daha sonra görüleceğini belirten Şahin, "Enfeksiyon oranlarının düşmesiyle birlikte yazın. Ayları bizlere seviyorum Şahin, tüm aşı programlarını önümüzdeki sonbahar aylarından önce tamamlamanın çok önemli olduğuna işaret etti. Şahin, aşının gençlerde olduğu kadar yaşlılarda da etkili olduğunu söyledi. Önümüzdeki üç hafta içinde bu konuda daha iyi bir görüş beklediklerini vurguladı. Prof. Şahin, aşının ikinci dozundan sonra bağışıklığın ne kadar süreceğinin bilinmediğini ancak bir yıl içinde bağışıklığın düşmesi halinde ek aşı yapmanın çok zor olmaması gerektiğini söyledi. Şahin, aşının başlıca yan etkilerinin aşı yapılan yerde birkaç gün süren ağrı olduğunu açıkladı. ve bazı deneklerin birkaç gün süren hafif ateşi olduğunu belirtti.

BBC Türkçe