Daimler, Elektrikli Otomobillere Geçişte Küçülecek

Daimler, Elektrikli Otomobillere Geçişte Küçülecek

16 Kasım 2020 0 Yazar: admin

Mercedes gibi önemli bir markayı da çatısı altında barındıran otomotiv devi Daimler, elektrikli otomobil pazarına odaklanmayı planlıyor. Şirket de bu süreçte küçülecek.

Hemen hemen herkes, elektrikli otomobillerin otomotiv endüstrisinin geleceği olduğunu kabul etti. Alman devi Daimler de elektrikli otomobil çağına hazırlanıyor. Şirketin yapısı da bu süreçte değişecektir. Dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden biri olan Daimler, bundan 5 yıl sonra daha küçük bir yapılanma haline gelmeyi hedefliyor. Şirketin CEO'su Ola Kaellenius'a göre Mercedes-Benz, yazılım tabanlı sistemlere odaklanacak.

Daimler küçülüyor

Kaellenius, Reuters haber ajansına, “Önümüzdeki beş yıl içinde daha küçük bir şirket olacağız. Güç ünitesi ile ilgili endüstriyel ayak izimizde köklü değişiklikler olacak. "dedi.

Daimler CEO'su bu durumun nedenini daha az çalışma ihtiyacı olarak açıkladı. Kaellenius, elektrikli bir arabanın motorunda ve aküsünde sadece 200 parça varken, geleneksel içten yanmalı motorlarda bu sayının 1400'e çıktığını söyledi. Fosil yakıtlardan uzaklaştıkça verimliliğin arttığını ve kaynakların özgürleştiğini, kimya uzmanları ve elektrifikasyon uzmanlarını istihdam ettiklerini, böylelikle Daimler'in daha çevreci ve sürdürülebilir lüksün ön plana çıktığı döneme uyum sağlayacağını belirtti.

Daha çevre dostu lüks araçlar

Kaellenius, Dünya üzerinde daha küçük ayak izlerinin gerekliliği konusunda hiçbir şüphelerinin olmadığını söyledi. CEO'ya göre bu, modern lüks otomobillerin vaatlerinden biri. Mercedes-Benz, Formula 1'in uzmanlığını kullanıyor EQXX adı verilen elektrikli otomobil modelleri ekibi. Bu araç tek bir şarjla oldukça uzun mesafeleri aşabilecek ve şirkete göre otomobilin amacı en etkili elektrikli otomobil olmak.

Şirket ayrıca kullanıcılarının dijital hizmetlerini yeni çağda kullanmasını istiyor. Böylelikle şirket, 2024 yılında yayınlayacağı otomobil işletim sisteminden de ek gelir elde etmeyi hedefliyor. İşletim sistemi üzerinden otonom sürüş hizmeti ve sürüş yardım özelliği gibi ürünler satarak ek gelir elde edecekler.