Motosikletli Kuryeler Derneği: ‘Kuryelere Düzenli HES Kodu Denetimi Yapılmalı’

Motosikletli Kuryeler Derneği: ‘Kuryelere Düzenli HES Kodu Denetimi Yapılmalı’

8 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Mustafa Özdemir, “Yemek sektörü başta olmak üzere internet uygulamasıyla hizmet veren şirketlerde yeni bir çalışma sistemi başladı. Sorumluluk almamak için bu şirketler işin kurnazlığından kaçarak 'Siz özel bir şirket açın, bize üye olun, işinizi size devredelim' diyorlar. Böylece kurye hastalandığında, kaza yaptığında, başına bir şey geldiğinde sorumluluk kendisine aittir. ”

O kişi, "Bu paketi aldığım adreste yaşlı, kronik hastalığı olan var mı?" Dedi. düşünmeyecek. Burada yine insanların duyarlı olması gerekiyor, ancak kurumsal yapıların personelini gözetim altında tutması gerekiyor. Taşıyıcı olduğumuz an çok büyük bir risk teşkil ediyoruz. Çok fazla plazaya ve iş yerine gidiyoruz. 8, 10, 12 saat çalışan kuryeler var. Kaç adres girip çıkıyor? Buradaki bir insanı bile enfekte ederse, zincirden kaç kişiye bulaşacaktır. ”

Başvurularda yemek siparişi verilen site ve restoran gibi firmaların HES kodlarıyla işletilen kuryeleri günlük veya haftalık olarak denetlemeleri gerektiğini belirten Özdemir, “Aksi takdirde bunu engelleyemezler. Bu ihmal edilebilir bir durum değil. Çünkü hizmet verilen tüm müşterileri riske atarsınız. Sizinle çalışan bir kurye bile virüs taşıyıcısı ise onu tüm müşterilerinize taşıyacaksınız. Burada çalışan kadar işveren de sorumludur. Aslında tüm sorumluluk işverene aittir. Çünkü vatandaş kuryeyi tanımıyor ve o kurumu biliyor. Yani Mustafa bana Ahmet'in burada olduğunu söyler söylemez o kurumdan sipariş verdim ve kurye ona bulaştı. Buradaki muhatap, kurumsal yapıdır. Burada kurumların işi ciddiye alması gerekiyor. Mustafa Özdemir, bazı firmaların işe alım sözleşmesi imzalayarak kuryelerle sadece internet uygulaması üzerinden iletişime geçtiğini belirterek, şöyle devam etti:“Nasıl biri olduğunu, nasıl göründüğünü bilmiyorlar, hastalıktan ölüyor. . Bu kurumlar bununla baş edemez. Onlar için önemli olan, uygulamaya gelen siparişin o bölgede çalışan kurye tarafından teslim edilmesidir. Bu kuryeyi kimin götürdüğü, ne durumda olduğu ile ilgilenmiyor. Özellikle gıda sektörü hassas olunması gereken alandır. Pandemi sırasında herkes kurye alışverişini kullanır; yemek aklınıza gelebilecek her şey içindir. Farkında olmadan evden çıkmadan güvende olduğunu düşünerek riskler alır. Bu firmalar birlikte çalıştıkları kuryelerin HES kodunu düzenli olarak kontrol etmelidir. "Birlikte çalıştığımız kuryeler, HES kodlarının düzenli olarak kontrol edildiği konusunda bilgilendirilmelidir."