Rekabet Kurumu, Sahibinden.com’a Soruşturma Açtı

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com’a Soruşturma Açtı

6 Kasım 2020 0 Yazar: admin

Türkiye'nin en büyük seri ilan siteleri Sahibinden.com tarafından 4054 sayılı Rekabet Kurumu'nun 6. maddesinin ihlal edildiği iddiasıyla soruşturma açıldı.

Ülkemizde elektronik pazar yeri firmaları arasındaki rekabet her geçen gün kızışmaktadır. Uzun yıllardır sınıflandırılmış emlak ve araç ilanları alanında lider firmalardan biri olan Sahibinden.com, yeni bir soruşturmaya da konu oldu.

Rekabet Kurumu'ndan yapılan yeni açıklamaya göre, Sahibinden.com'un Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesini ihlal ettiği iddiaları üzerine 15 Ekim 2020'de açılan soruşturma başlatıldı.

Rekabet Kurumu'ndan Sahibinden.com beyanı:

"Rekabet Kurulu, Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. Ve Tic.A.Ş.'nin araç ve gayrimenkul alanlarında sunduğu online platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanunun 6. maddesini ihlal ettiği iddiasını ele alan; Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz.ve Tic.A.'nın taşıtlar ve gayrimenkul alanında sunulan online platform hizmetleri kapsamındaki uygulamaların 275 sayılı Kanun'un 6. maddesini ihlal edip etmediğini belirlemek amacıyla 147-M karar numarası ile yürütülen soruşturmada incelenen Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz.ve Tic.A. . 4054. Ş., 15.10.2020 tarih ve 20-46 / 627-M numaralı. "

4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 6. Maddesi:

Bir veya birden fazla teşebbüsün, tek başına veya başkalarıyla anlaşmalar veya ortak davranışlar yoluyla, ülkenin tamamında veya bir kısmında mal veya hizmet pazarındaki hakim konumunu kötüye kullanması hukuka aykırıdır ve yasaktır.

Kötüye kullanım durumları özellikle aşağıdaki gibidir:

a) Başka bir teşebbüsün doğrudan veya dolaylı olarak girişini engellemeye veya rakiplerin faaliyetlerini pazarda zorlaştırmaya yönelik eylemler, b) Aynı ve eşit haklar, yükümlülükler ve eylemler için farklı koşullar öne sürerek doğrudan veya dolaylı olarak ayrımcılık yapmak. eşit alıcılar, c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetlerin satın alınması veya aracı teşebbüsler söz konusu olduğunda alıcıların talep ettiği bir mal veya hizmetin satın alınması gibi yeniden satış alım satım koşulları, veya başka bir mal veya hizmetin alıcı tarafından sunulması veya belirli bir fiyatın altında olmayan satın alınan bir malın alım satımı üzerinde kısıtlama getirmektedir. d) Başka bir mal veya hizmet pazarındaki rekabet koşullarını, aşağıdakilerden yararlanarak bozmaya yönelik eylemler Belirli bir pazardaki hakimiyetin yarattığı mali, teknolojik ve ticari avantajlar, e) Üretimin, pazarlamanın veya teknik geliştirmenin aleyhine olacak şekilde kısıtlanması o f tüketici.

Ülkemizde internet ortamında faaliyet gösteren reklam sitelerinin rekabeti gün geçtikçe kızışmaktadır. Diğer tüm alanlarda olduğu gibi bu alanda da rekabet ortamının adil işleyişi yasal düzenlemelere bağlıdır. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da şirketlerin sorumlulukları açıkça belirtilmiştir.