Steam, İsmini ‘Çok Olumlu’ Yapan Uyanık Geliştiriciyi Banladı

Steam, İsmini ‘Çok Olumlu’ Yapan Uyanık Geliştiriciyi Banladı

20 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Steam üzerinde geliştirici ve yayıncı ismini "Çok Olumlu" olarak belirleyerek gündeme gelen bağımsız geliştirici, Steam'den men edildi. Manipülasyonla suçlanan geliştirici, kendisine yöneltilen suçlamaları inkar etmese de Steam ile konuşmaya devam ettiğini belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberde Steam üzerinde "Emoji Evolution" adlı bir oyunun geliştiricisinden bahsettik. Dikkatli geliştirici, Steam'de listeleme sayfasında bulunan "Çok Olumlu" adını kullanarak, bu oyunu dikkatsiz oyuncular için çok popüler hale getirmeyi amaçladı ve amacına ulaşıldı. Ancak olay meydana geldikten sonra Valve harekete geçti. Steam, konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı ancak söz konusu geliştiricinin hesabını kapattı. Dolayısıyla söz konusu oyun Steam'den kaldırıldı. Oyunun listeleme sayfasına ulaştığımızda ana sayfaya bir yönlendirme olduğunu görüyoruz. Yani Steam, geliştiricinin bu hamle ile oyununu ön plana çıkarmasını engelledi. Oyunun geliştiricisi kendisine ulaşan editör yardımcılarına bazı açıklamalar yaptı.

"Sorun olacağını düşünmedim"

Geliştirici, Steam'de oyuncuların görüşlerini bildiren bölüm ile oyunu geliştiren ve yayınlayan firmanın isminin aynı renk tonuna sahip olduğunu belirtiyor. İsmi yazarken herhangi bir kısıtlama olmadığının farkına varan geliştirici, bu durumu kendi lehine çevirebileceğini düşünüyor ve böyle bir şey yaptığını ifade ediyor. Ancak bağımsız geliştirici, geliştirici ve yayıncı ismini "Çok Olumlu" yaptığında Steam ile başının belaya gireceğini ve hesabının kapatılacağını hiç düşünmemişti.